
- Artikkel
- Orientering
Dugnad til Blodslitet – vi trenger hjelp av alle!
Publisert:
Skrevet av: Dyre Martin Gulbrandsen

Lørdag 17. oktober arrangerer Fredrikstad Skiklubb Blodslitet på Gillingsrød, og i 2026 er løpet ekstra spesielt fordi vi samtidig arrangerer NM Ultralang. Denne dagen trenger vi all den hjelp vi kan få!
Hva er Blodslitet?
Det som skiller Blodslitet fra vanlige o-løp, er distansen. Dette er et langløp, og navnet sier egentlig alt: løypene er lange og tøffe, og for mange handler det like mye om å fullføre som om å vinne.
Løpet har lange tradisjoner og ble arrangert for aller første gang i 1968. Det er kjent som et hyggelig og solid arrangement som orienteringsløpere kommer tilbake til år etter år, og for mange markerer Blodslitet slutten på orienteringssesongen i Norge. At det i år også er norgesmesterskap i ultralang, betyr at de aller beste løperne i landet kommer til Fredrikstad.
Hvorfor dette er viktig for klubben
For Fredrikstad Skiklubb er Blodslitet et av årets aller viktigste arrangementer. Løpet gir oss et økonomisk overskudd som går rett tilbake til aktivitet og tilbud i klubben. Like viktig er det at vi får en fantastisk anledning til å styrke fellesskapet og skape gode opplevelser sammen.
Her er det oppgaver for alle
Det er mange store og små oppgaver som skal løses før, under og etter løpet. Vi ønsker at alle klubbens medlemmer bidrar som arrangører, og du trenger ikke å være orienteringsløper eller kunne noe om løpsavvikling for å hjelpe til. Vi trenger folk til alt fra kakebaking og kiosk til parkering, rigging, opprydding og praktisk hjelp underveis. Er du god på å ta imot folk med et smil, har du allerede en viktig oppgave.
Klubbens barn, ungdom og juniorer skal selvsagt løpe Blodslitet, og det samme gjelder våre satsende seniorløpere. For øvrige medlemmer håper vi dere holder av dagen og blir med på å lage et arrangement vi kan være stolte av.
Hva skjer nå
🗓️ Når: lørdag 17. oktober 2026
📍 Hvor: Gillingsrød
Mer informasjon om oppgaver og organisering kommer senere. Inntil videre ber vi dere om å holde av lørdag 17. oktober. Skal Blodslitet bli et godt løp, er vi helt avhengige av at alle bidrar med det de kan.
Vi gleder oss, og vi håper du gjør det samme.

Dyre Martin Gulbrandsen
Løpsleder




